Durukan Dudu – 21. yy’ın son coşkusu: Onarıcı Tarım

mailing_durukan_dudu

Çarşamba Seminerleri 2 Ocak 2019′da, yılının ilk seminerinde #ekoloji teması ile Anadolu Meraları kurucularından Durukan Dudu’yu konuk ediyor.

16 yaşından beri kırsal kolektif yaşam ve ekoköy planları yapan Durukan Dudu, bu hayallerini 2005′te kurdukları Ormanevi Kolektifi fikriyle 2012 yılında kırsala göçerek hayata geçirdi. 20′li yaşlarının başından beri ekoloji ve Yeşiller hareketi içinde, Yeşil Gazete’nin ekoloji editörlerinden. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünün ardından İsveç’te bulunan Ziraat ve Kırsal Bilimleri Üniversitesi’nde (SLU) “Kırsal Kalkınma” ve “Çevre İletişimi ve Yönetimi” bölümlerinde yüksek lisans yaptı. Yüksek lisans tezlerini İsveç’in Jamtland bölgesindeki yerel ekonomi hareketleri ve mera alanlarının Bütüncül Yönetim çerçevesinde kolektif kullanımı üzerine yazdı. Türkiye’ye döndükten sonra TEMA Vakfı’nda önce Çevre Politikaları Koordinatörü olarak çalıştı, kırsala döndükten sonra da yarı-zamanlı olarak Kırsal Kalkınma Uzmanı olarak görev yaptı. Aynı dönemde Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Tohum Takas Ağı koordinatörü olarak çalıştı. Anadolu Meraları’nı kurduktan sonra tüm vaktini bu girişime ve Biga’da bulunan uygulama arazisinde gerçekleştirdikleri onarıcı tarım faaliyetlerine (ziraat ve hayvancılık) adadı. Ulusal ve uluslararası projelerde yer alan ve Ashoka Türkiye’nin 2017 “fellow”ları arasında olan Dudu, 2018’den beri FAO’ya danışmanlık da veriyor, aynı zamanda Savory Enstitüsü danışman kurulunda. Durukan Dudu’nun “21. yy’ın son coşkusu: Onarıcı Tarım” başlıklı konuşmasının tanıtım metninden:

“’Topyekun yok oluş mu, bütüncül bir yeniden doğuş mu?’ çağında, ikincisini seçenlerin hikayeleri, derdi, yolu, varoluş hali.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir