Çekmeköy Underground – Film Gösterimi

web2

2002 yılından bu yana MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü olarak aralıksız sürdürdüğümüz Çarşamba Seminerleri’nde 31 Ekim 2018′de #görseliletişim teması altında yönetmenliğini Aysim Türkmen’in yaptığı “Çekmeköy Underground” filminin gösterimini gerçekleştiriyoruz.

Film yönetmeni ve yapımcısı olan Aysim Türkmen, aynı zamanda Açık Radyo’da Metropolitika adlı radyo programının yapımcısı ve sunucusudur. 2006 – 2015 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde şehir üzerine ders vermiştir. 2014 yılında çekmiş olduğu “Çekmeköy Underground” filmi ile Van Film Festivali En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Film Müziği, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü; Siyad En İyi Film Müziği Ödülünü kazanmıştır. Aysim Türkmen, şu anda yeni uzun metraj film projesi üzerine çalışmaktadır.

“Çekmeköy Underground” filminin tanıtım metninden:

“Çekmeköy Underground” lüks semtlere dönüşen gecekondu mahallelerindeki gençlerin öyküsüdür. Beatbox yapıp dans eden mahallenin gençleri yıllardır hayalini kurdukları stüdyoya kavuşmuşlardır. Bir yandan yetenek yarışmasına hazırlanmakta bir yandan da hapisten çıkacak abileri için heyecanla ‘arabesk rap’ tarzı bir klip hazırlamaktadırlar. Cemal Abi, nam-ı diğer ‘Küllü Harap’ hapisten çıkar gelir ancak kendi hayal dünyasında yaşattığı aşk hikayesi dışında hiçbir şeyle ilgilenmez. Üstelik haksız yere hapse girdiği bilinen Cemal’in, aşk yüzünden kaçakçılık yapmış olduğu ortaya çıkar. Aşkın getirmiş olduğu trajediden kaçmaya çalışan gençler dansla, müzikle hayata tutunmak isteseler de İstanbul’un ışıltılı acımasızlığı hayallerine kurşun sıkacaktır.”

Filmin fragmanı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=cGZSidTKc2U

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir