Ozan Avcı ve Derya Uzal – MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Tasarla ve Yap Stüdyosu

CS_TASARIM_D-03

Çarşamba Seminerleri’nde bu dönemin son seminerinde, #tasarım teması ile Ozan Avcı ve Derya Uzal’ı konuk ediyoruz.

Ozan Avcı İTÜ Mimarlık Bölümü’nden Lisans ve Mimari Tasarım Yüksek Lisans derecelerini almış, İTÜ Mimari Tasarım Doktora programına başladıktan sonra Fulbright bursu ile Pennsilvanya Üniversitesi (U-Penn) Tasarım Okulu’nda misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. 2005-2017 yılları arasında İTÜ Mimarlık Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Avcı, 2017 yılından itibaren MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde görev yapmaktadır. Pek çok yarışmada ödül almış olan Avcı’nın akademik çalışmaları zaman-mekan-beden ilişkileri, bedensel deneyim, temsil kuramları ve yöntemleri, temsil-duyumsama ilişkisi ve moda tasarımı-mimarlık etkileşimi üzerine yoğunlaşmaktadır.

Derya Uzal İTÜ İç Mimarlık Bölümü’nden 2011, Mimarlık Bölümü’nden 2013 yılında mezun oldu. 2014 yılında Barcelona’da EMBT | Enric Miralles – Benedetta Tagliabue | Arquitectes Associats ofisi ve vakfında çeşitli sergi ve mimari projelerde çalışan Uzal, 2018 yılı itibariyle İTÜ Mimari Tasarım Doktora programında Doktora öğrencisi ve Mimarlık Bölümü’nde Araştırma Görevlisi’dir. Konuklarımızın “MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Tasarla ve Yap Stüdyosu” başlıklı sunumlarının tanıtım metninden:

“2015 yılında MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından başlatılan Tasarla ve Yap! Programı, tasarıma erişemeyen toplulukların mekânsal problemlerinin çözülmesini amaçlamaktadır. Tasarımı ve uygulaması MEF Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü birinci sınıf öğrencilerince gerçekleştirilen projeler, mekânsal bir problemin çözümünün ötesinde, öğrencilerin tasarım ve inşa deneyimi kazanması, kurumlar arası işbirliği, mimarlık/iç mimarlık öğrencileri – yerel yönetim – okul arasında işbirliği, mahallenin katılımcı süreçler ile tasarım kararlarına katılması ve bilgilendirilmesi gibi katkılar sağlamaktadır.

2015 yaz döneminde Ayazağa İlköğretim okulunun kullanılamayan bahçesi için gerçekleştirdiğimiz ‘Hayallere Köprü’ bu kapsamdaki ilk projemiz olmuştur. Proje, Ayazağa İlkokulu öğrencileri için yaratıcı bir okul avlusu ve bahçesi oluşturmak için ilk adımdır. Köprü, bir kanal tarafından ikiye bölünen okul bahçesinin öğrenciler tarafından kullanılabilen alanını 1500 m2 ‘den 4000 m2’ye yükseltilmesini sağlamıştır.

2016 yılı yaz döneminde yerel yönetimler ve yerel kalkınmayı destekleyen kurumların desteğiyle dördü MEF Üniversitesi’nin içinde bulunduğu Sarıyer ilçesinde bir diğeri Aydın’ın Kasaplar köyünde toplam beş proje, ilkokul öğrencilerinin zihinsel ve bedensel gelişimleri için mekanlar yaratmayı amaçlamıştır. Ayazağa’da Ayazağa İlkokulu’nda İngilizce odası ve okul bahçesinde oyun alanı, Rumeli Kavağı’nda Güney Kıldıran İlkokulu’nda oyun alanı ve çok amaçlı oda, Aydın Kasaplar Köyü İlkokulu’nda oyun alanı farklı beş öğrenci grubu tarafından aynı anda gerçekleştirilmiştir.

2017 yılında toplamda 6 proje tamamlanmıştır. Tasarım ve yapım süreci İstanbul’da yürütülen projelerden üç tanesi Sarıyer’de Türkan Şoray İlkokulu iç ve dış mekanlarında gerçekleştirilmiştir. İstanbul’daki diğer proje ise yerinde, öğrencilerin MEF Üniversitesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi yeni stüdyoları için yapılmıştır. Tasarım ve yapım aşamaları İstanbul dışında tamamlanan iki proje ise Merzifon ve Fethiye’de hayata geçirilmiştir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir