Burak Acıl ve Can Servi – 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası: Sınır, Mekân, Onur

CS_DAYANISMA_D-03

Çarşamba Seminerleri’nde bu hafta, #dayanışma teması ile 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’ndan Burak Acıl ve Enes Ka’yı konuk ediyoruz.

Burak Acıl ODTÜ Mimarlık Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu, İTÜ’de Sanat Tarihi yüksek lisans öğrencisi. Şu an mimarlık yapıyor. 2018 yılı Onur haftası komitesinden, bağımsız LGBTİ+ ve barış aktivisti.

Enes Ka, YTÜ Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Üç yıl YTÜ ODA LGBTİ+ Topluluğu’nda aktif üye olarak bulundu. 2017′de 3. İstanbul Tasarım Bienali’nde “Bir Palimpsest Kent Olarak İstanbul” yarışmasında performansçı olarak katıldığı Heteretopya Video Art işi ile Jüri Özel Ödülü aldı. 2015′te ARASI isimli farklı disiplinlerin düşünce yapılarının harmanlanması mottosuyla hareket eden atölyede kurucu üyelik yapan Ka, 2015′den beri Onur Haftası’nda görev alıyor; sergi, sanat, panel ve parti komisyonlarında çalışmalar yapıyor. Konuklarımızın “Sınır, Mekân, Onur” başlıklı sunumlarının tanıtım metninden:

“Her geçen gün artan ümit ve çeşitlilik ile birlikte LGBTİ+’lar için hayatın her alanında eşitlik ve adaleti talep etmek için düzenlenen İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası 26 yaşında. Bağımsız kolektiviteyle, her sene yenilenen kadroyla organize edilen Onur Haftası’nda bu yıl bize çekilen sınırları, bizim istediğimiz sınırları ve daha nice sınırları konuşuyoruz.

Meydanlara, sokaklara ve daha nice mekânlarda görünmez sınırlar olur bazen. Bazen de bu sınırlar görünür hâle gelir. Bununla birlikte cinselliklerimizin, kimliklerimizin, varoluşlarımızın neden dört duvarla çevrili bir mekâna ya da bir gettoya sıkıştığını sorgulamak gerekir. Bu dört duvardan akıp kent içindeki meydanlarda ve sokaklarda varolmanın ne anlama geldiği üzerine düşünmek gerekir. Eşitlik ve özgürlük ile gecelerin, sokakların ve meydanların bir bağı var. Bunu konuşalım.

26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’ndan Burak Acıl ve Enes Ka, “Sınır, Mekân, Onur” başlıklı sunumu ile bu haftaki Çarşamba Semineri’nde; mücadelenin geçmişinden, Onur Haftası’nın konumundan; mekânsal sınırların, sosyal sınırların LGBTİ+’lar için ne ifade ettiğinden bahsedecek. Bununla birlikte kent içindeki görünmeyen sınırları ve bu sınırlarla LGBTİ+’ların ilişkisini, dost mekanları konuşacak.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir