Adalet Arayana Destek Grubu – Emeğin Görünmeyen Yüzü: İş Cinayetleri Almanağı 2017

CS_EMEK_D-03

Çarşamba Seminerleri’nde bu hafta, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün ertesinde #emekmekan teması ile Adalet Arayana Destek Grubu’nu konuk ediyoruz. Konuklarımızın “Emeğin Görünmeyen Yüzü: İş Cinayetleri Almanağı 2017” başlıklı sunumlarının tanıtım metninden:

“‘Hiç iş cinayeti olmasa, biz de Almanak hazırlamasak’ temennisiyle başladığımız, ‘güvenli ve güvenceli çalışma koşullarının yaratılması’ umuduyla yayımlanan Almanağı maalesef bu yıl da çıkarmak durumunda kaldık. Her gün onlarca işçi akut iş cinayetleri ya da meslek hastalıkları nedeniyle çalışırken hayatını kaybediyor. Gerçekleşen iş cinayetlerinin “olay” düzeyinde konuşulması ise, hayatını kaybedenlerin sayısının gizlenemeyecek denli fazla olmasına ve olayın “yeterince” trajik olup olmamasına bağlı. İş cinayetleri karşısında takınılan tavır, basın açıklaması yapmak, kınama cümleleri kurmak ve taziye belirtmekten çoğunlukla öteye geçmiyor. Bu yıl altıncısı yayımlanan İş Cinayetleri Almanağı’nı hazırlayarak hayatını kaybeden işçilerin unutulmamasını ve yeni ölümlerin azalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Hayatını emeğiyle, alınteriyle kazanan büyük çoğunluğun yaşam hakkına ve ruh / beden sağlığına yönelik devam eden bu tehdide dur diyebilmek, tehdit gerçekleştiğinde adalet isteğiyle mücadele eden ailelere destek olabilmek, görünmez kılma ve yok sayma gayretlerine rağmen, ihlal ve ihmali de, adalet mücadelesini de, yapılması gerekenleri de unutturmamak için devam ediyoruz.

2017 yılına ait iş cinayetleri raporu, meslek hastalığı, mülteci işçiler ve çocuk işçiler, bilirkişi, inşaat suçları, ailelerin adalet mücadelesine dair farklı dosyaları, aynı zamanda bir veri oluşturma ve veri görselleştirme mesaisini de kapsayan bu bellek oluşturma süreci, pek çok farklı meslek grubundan gönüllüleri içerir.

28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü’nün, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne bağlandığı bu haftada, sizleri 2017 senesine işyerleri ve buradaki yaşam ihlalleri üzerinden bakmaya davet ediyoruz.”

http://iscinayetleriniunutma.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir