Akıllı Şehirler: Geleceğin Kentleri Nasıl Olacak?

CS_BILISIM_D-03

Bu hafta yeni temamız #bilişim’in ilk seminerinde Bülent Ekuklu’yu konuk ediyoruz.

Bülent Ekuklu, IBM Global Services firmasında Akıllı Şehirler, Nesnelerin İnterneti (IOT) ve Endüstri Çözümleri’nden sorumlu İş Geliştirme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde, lisansüstü eğitimini Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümü’nde yapmıştır. 19 yıldan uzun bir süredir Bilgi Teknolojileri alanında iş geliştirme yöneticisi, BT yönetim danışmanı, BT yöneticisi ve yazılım mühendisi olarak deneyime sahiptir. Profesyonel kariyerinin ilk yıllarında, yazılım geliştirme ve teknoloji araştırma uzmanı olarak çalıştı. Bu dönemde ekip lideri olarak liderlik ve yönetim deneyimi kazandı. Kariyerinin ikinci bölümünde, bilgi teknolojileri ve yazılım hizmetleri sunan firmalarda BT yöneticisi olarak çalıştı. Son 8 yıldır Akıllı Şehirler, BT yönetimi, endüstri çözümleri, BT hizmet yönetimi ve BT kalite güvence alanlarında iş geliştirme yöneticisi, yönetim danışmanı, BT hizmet yönetimi ve kalite güvence ekibi lideri olarak çalışmaktadır.

Konuğumuzun “Akıllı Şehirler: Geleceğin Kentleri Nasıl Olacak?” başlıklı sunumunun tanıtım metninden:

“Dünya nüfusunun çoğunluğu şehirlerde yaşıyor ve bu yüzde giderek artıyor. Çok farklı kişiler, beklenen hizmetler ve yaşlanan altyapı gibi karmaşık bir ağı yöneten yerel yöneticiler, şehirlerindeki verileri analiz etmek, sorunları tahmin etmek ve kaynakları koordine etmek için sürekli daha etkili yöntemler arayışı içindedirler. Yaşlanan altyapı sistemleri, düşen vergi gelirleri ve artan nüfus, vatandaşlarının refahını sağlamaya çalışan yerel yönetimler için temel engeller haline gelmektedir. ‘Akıllı Şehirlerin Dünyası’nda bu engeller için bir çözüm yolu olarak teknoloji, ekonomik kalkınmada, sürdürülebilirliğin sağlanmasında daha çevreci çözümler sunar; eğitim ve sağlık hizmetlerinde daha yüksek imkanlar yaratır ve yaşam kalitesinde daha iyi sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Veri ve sistemlerin daha etkin kullanımıyla şehirler daha akıllı ve yaşanabilir yerler haline gelebilir.

Bu sunuşta, yukarıdaki tartışmaya dair IBM’in Akıllı Şehirler vizyonundan, IBM tarafından üretilen çözümlerden, akıllı şehir örneklerinden ve bunların gelecekteki kentlere dair hangi ipuçlarını bize getirdiğinden bahsedilecektir”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir