Gülşah Eker – Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği: Missing Maps

CS_GORSEL_ILETISIM_D_2-03

Çarşamba Seminerleri olarak  21 Mart’ta #görseliletişim teması ile Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği’nden Gülşah Eker’i konuk ediyoruz.

Gülşah Eker, 2013 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun olmuştur. İTÜ Kentsel Tasarım Programı’nda geçici şehircilik ve mülteci krizi üzerine yüksek lisans tez çalışmasına devam etmektedir. Yer Çizenler & HOT Türkiye’de insani yardım projeleri için çalışmakta ve üniversite işbirliği projeleri için uluslararası bir dayanışma ağı olan YouthMappers topluluğunun Türkiye ayağını yürütmektedir. Konuğumuzun “Missing Maps” başlıklı sunumunun tanıtım metninden:

“Missing Maps doğal felaketler, insani krizler ve hastalık salgınlarına karşı savunmasız topluluklara yardım etmek amacıyla Kasım 2014′te Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), American Red Cross, British Red Cross ve Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) tarafından kurulan bir insani yardım inisiyatifidir. Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi acil yardıma ihtiyaç duyan bölgelerde insani yardıma katkıda bulunmaktadır.

Bu anlamda, herkesin dünya haritasına katkıda bulunmasına izin veren ve açık veri sağlayan bir platform olarak OpenStreetMap (OSM) insani yardım projelerinin, kullanıcıların mekansal bilgileri açık, kâr amacı gütmeyen ve ücretsiz bir kaynak olarak güncellemesi, düzenlemesi ve paylaşmasını destekler. Missing Maps İnisiyatifi kapsamında, OSM, doğal afetler ve insani krizlerde hayat kurtarıcı olabilecek haritalar oluşturmaya yardımcı olmak için 5 milyondan fazla gönüllü editör ile çalışmaktadır. Bu gönüllü ağı, insani yardım kuruluşlarının değişen mekansal verileri hızla güncellemelerine yardımcı olur.

Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği, İstanbul’da kurulmuş, çalışmalarını İstanbul genelinde sürdüren ve HOT (Humanitarian OpenStreetMapTeam) tarafından desteklenen yerel bir organizasyondur. Güncel olarak Istanbul’da, Missing Maps kapsamında BINA Projesini yürütmektedir. Amacı, idari ve sivil kuruluşlar için çok dilli, anlaşılabilir ve herkes tarafından erişilebilir haritalar üretmektir.”

https://www.hotosm.org/

https://www.missingmaps.org/

http://www.youthmappers.org/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir