Dilek Özhan Koçak & Orhan Kemal Koçak – İstanbul Kimin Şehri?

CS_KAMU_D_3-03

13 Aralık Çarşamba Seminerleri’nde #kamusal teması ile Dilek Özhan Koçak ve Orhan Kemal Koçak’ı konuk ediyoruz.

Konuklarımızın 2015 yılında Metis’ten çıkan derleme kitapları “İstanbul Kimin Şehri?” ile aynı ismi taşıyan sunuşlarının tanıtım metninden:

“Bir dönemin “Başka İstanbul Yok!” sözü, öyle görünüyor ki yerini “Bu İstanbul’da kaç İstanbul var?” şaşkınlığına bıraktı. Kent büyük bir hızla genişlerken sınıf ve zenginlik, etnisite, cinsiyet ve yaşam tarzı temelinde farklılaşan kentlilerin her birinin kendi kişisel deneyimlerinden kaynaklanan farklı İstanbul’lar beliriyor. Sırrına eremeyeceğimiz duygusu veren, hem üst üste binmiş hem içe içe geçmiş, büyük bir karmaşıklık ve çeşitlilik var karşımızda; biz onu anlamaya çalışırken de değişmeye devam ediyor. Elinizdeki kitap bunun bilincinde olarak “İstanbul kimin şehri?” sorusu etrafında farklı disiplinlerden yararlanan bir dizi makaleyi bir araya getiriyor. Kapitalistleşme sürecini kendine özgü bir ritmle yaşayıp dünya ekonomisiyle bütünleşmiş bir dünya kentinden mi söz ediyoruz? Yoksa sermayenin sonsuz bir döngüyle bir yıkım ve yapım alanına çevirdiği dev bir inşaat şantiyesinden mi? Pazarlama stratejilerinin eline bırakılmış ışıltılı bir vitrinden, bir reklam panosundan mı? İstanbul’u turistlerin kartpostallardan gördüğü tarihi kentte mi, temalı yaşam sitelerinde mi, yoksa zayıfların, şehrin “gerillaları”nın fethettiği arka sokaklarında mı aramalıyız? Filipinli göçmen kadın işçiler bir pazar gününü nasıl geçirir, ya da sokak satıcıları işlerini sürdürebilmek için hangi taktikleri geliştirir? Kim bilir, belki de İstanbul gerçeğin kendisi değildir de, sanatçının her defasında yeniden kurgulayıp ürettiği, pek çok kurmaca kentin üst üste gelip oluşturduğu bir kolajdır. İstanbul Kimin Şehri? okurunu kentin, yalnızca güçlü ve sistemli çabalarla, kurumsal etkilerle ya da pazarlama etkinlikleriyle değil, bireysel katkı ve rastlantılarla da meydana gelen ritmine kulak veren bir çerçevede, onun her gün yeniden üretilişi hakkında düşünmeye davet ediyor.”

Orhan Kemal Koçak, 1991-1995 yılları arasında, İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde okudu. Daha sonra, Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. Bir süre film yapım ve reklam sektöründe çalıştı. Bir süre sahaflık yaptı. 2003 yılında aynı fakültenin İletişim Bilimleri Bölümü’nden polisiye roman konulu tez çalışmasıyla yüksek lisans derecesini, 2009 yılında da harf devrimi konulu tez çalışmasıyla doktor unvanını aldı. 2005-2013 yılları arasında Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İletişim ve Tasarım Bölümü’nde araştırma görevlisi ve yardımcı doçent olarak çalıştı. 2013-2016 yılları arasında Giresun Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde yardımcı doçent olarak çalıştı. Fakültesinin kuruluş aşamasında yer aldı. Whose City is That? Culture, Art, Spectacle and Capital in İstanbul başlıklı kitabı Dilek Özhan Koçak ile birlikte derledi (2014, Cambridge Scholars) ve son olarak İstanbul Kimin Şehri? Kültür, Tasarım, Seyirlik ve Sermaye (Metis, 2015) başlıklı kitabın editörlüğünü Dilek Özhan Koçak ile birlikte yaptı. Şu anda sahaflık ve yayıncılıkla uğraşmaktadır.

Dilek Özhan Koçak, 1999 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Cumhuriyet Gazetesi ve TRT’de çalıştı. 2003 yılında aynı fakültenin İletişim Bilimleri Bölümü’nden bilimkurgu edebiyatı konulu çalışmasıyla yüksek lisans derecesini, 2009 yılında İstanbul’un kültürel dönüşümü konulu çalışmasıyla doktor unvanını aldı. 2004-2013 yılları arasında Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2007’de Berlin Humboldt Üniversitesi Georg Simmel Kent Araştırmaları Enstitüsü’nde konuk araştırmacı statüsüyle doktora çalışmasını, 2015’de Tübitak Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı ile Berlin Teknik Üniversitesi, Kent Araştırmaları Merkezi’nde doktora sonrası çalışmalarını yürüttü. 2013-2016 yılları arasında Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde yardımcı doçent ve sonrasında doçent olarak çalıştı. Fakültenin kuruluş aşamasında yer aldı. Doktora tezini 19. Yüzyıl İstanbul’unda Kültürel Dönüşümün Sahnesi: Osmanlı Tiyatrosu adıyla kitaplaştırdı. (2011, Parşömen) Whose City is That? Culture, Art, Spectacle and Capital in İstanbul başlıklı kitabı Orhan Kemal Koçak ile birlikte derledi (2014, Cambridge Scholars) ve son olarak İstanbul Kimin Şehri? Kültür, Tasarım, Seyirlik ve Sermaye (Metis, 2015) başlıklı kitabın editörlüğünü Orhan Kemal Koçak ile birlikte yaptı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir