Emek Bizim İnisiyatifi – “Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi”

unnamed-1

 

17 Mayıs Çarşamba Seminerleri konuğu #dayanışma teması ile “Emek Bizim İnisiyatifi”. Konuklarımızın, daha önce farklı şehirlerde gösterilen ve 2016 yılının Aralık ayında gerçekleşen “8. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali”nin açılış filmi olan “Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi” filminin gösterimi ve ardından yapılacak forumu kapsayan “Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi” başlıklı sunuşlarının tanıtım metninden:

“Emek, Türkiye’nin sinema geçmişini barındıran Yeşilçam Sokağı’yla bütünleşmiş; kültürünü, orada seyredilen filmler, kurulan hayaller, gidilen festivallerden de biriktirmişti. Adına yakışır şekilde 1980 Darbesi sonrası gerçekleştirilen ilk 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasının da mekânıydı Emek. Tarihini yazan, kültürünü var eden insanların ortak inisiyatifle kullanabilecekleri, geleceğini şekillendirebilecekleri bir mekân. 2010’dan itibaren sinemayı yıkacak projeye karşı binlerce insan sayısız eylem yaptı. Sinema, tüm itirazlara rağmen, 2013 Mayıs’ında yıkıldı. Şimdi yerinde bir AVM yükseliyor. Emek’in tarihi, Türkiye’de devlet eliyle yürütülen mülksüzleştirmenin kısa tarihi adeta. Yıllar önce gasp edilen bir azınlık mülkünün, bugün bir şirkete devredildiği uzun bir tarih bu. Aynı zamanda Türkiye’de pek çok yerde yaşanmakta olan bir hikaye… Fakat her yerde, gasp edilen haklarımızın, elimizden alınan doğa ve kentlerin aynı neo-liberal politikalardan kaynaklandığının farkına varıyor, bir yerde başlayan direnişin tecrübesinin, kurduğu ilişki ve eylem biçimlerinin, kilometrelerce uzakta başkalarına umut verdiğini hissediyoruz. Bazen kaybetsek bile, her mücadelenin bizleri ortaklaştırdığını ve yaşarken yazmakta olduğumuz tarihin bir parçası kıldığını biliyoruz.

Bütünüyle eylemler sırasında çekilen görüntülerden oluşan belgesel, kendi tarihi toplumsal tarihle birlikte yazan eylemcilerin gözünden oluşturduğumuz bir kurgu. Bir bakıma sinemalarının yok edilmesine ‘seyirci kalmayan seyircinin’ filmi. Filmi beraber izlemeye ve kent mücadelesini, ortak tecrübelerimizi ve geleceğimizi birlikte konuşmaya davet ediyoruz.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir