Mert Kaya – “Farklı Bir Coğrafyaya Bakarak Hatırlamak: 2013 Haziran’ı”

web_2_3Nisan

MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü olarak düzenlediğimiz Çarşamba Seminerleri’nin 2018-2019 Bahar döneminin 3 Nisan tarihli bu haftaki seminerinde #görseliletişim teması ile Mert Kaya’yı konuk ediyoruz.

1993 yılı Aydın doğumlu Mert Kaya, Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde ve Film Sertifika programında eğitimine devam etmekte. 2011-2012 yılları arasında São Paulo’da yaşamış ve Brezilya’daki toplumsal hareketlerle yakından tanışma fırsatı bulmuştur. İlk filmi olan Aşk Bitti, 36. İstanbul Film Festivali’nde prömiyerini yapmış, 10.DOCUMENTARIST’te “Yeni Yetenek Ödülü”ne layık görülmüştür. Hafıza Merkezi başta olmak üzere çeşitli STK’lar için video içerikleri üretmektedir. Konuğumuzun “Aşk Bitti” belgesel filminin gösterimi ve ardından yapılacak söyleşinin “Farklı Bir Coğrafyaya Bakarak Hatırlamak: 2013 Haziran’ı” başlıklı tanıtım metninden;

“2013’ün Haziran’ında Gezi Parkı işgal altındayken, Brezilya’da da insanlar otobüs fiyatlarındaki artışı protesto etmek için sokaklara çıkmışlar ve Türkiye’ye sloganlarıyla selam gönderiyorlardı: “Aşk Bitti! Burası artık Türkiye olacak!” Aşk Bitti belgeseli için bir Gezi katılımcısının gözünden Brezilya’daki eylemlere bakarak kendi yaşadıklarını anlamlandırma çabası denilebilir. İki ülkede de 2013 sonrasında çok fazla şey yaşandı. Hem o günleri hatırlamanın giderek zorlaştığı, hem de yaşananların ağırlığının herkesin üzerine çöktüğü bir dönemde hafızamızı canlı tutabilmek ise giderek politik bir eylem haline dönüşüyor.”
“Aşk Bitti” belgesel filmininin fragmanı:

Acabou o Amor (Aşk Bitti / Love is Over) | Official Trailer | 2017 from Mert Kaya on Vimeo.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir