Yonca Demir – Organik Tarım Türkiye’yi Besler: Büyük Ölçekli Bir Doğrusal Programlama Modeli

web_2_yonca_demir

Çarşamba Seminerleri’nin 2018-2019 Bahar döneminin bu haftaki seminerinde #ekoloji teması ile Yonca Demir’i konuk ediyoruz.

Yonca Demir Boğaziçi Üniversitesinde matematik ve endüstri mühendisliği okuduktan sonra ABD Wisconsin’de endüstri mühendisliği doktorası yaptı. 90ların sonuna doğru Buğday Dergisi ve organik tarımla tanıştı. 2000’den beri Buğday üyesi, 2003-2005 arası yönetim kurulunda rol aldı. Türkiye’de bir ilk olan Şişli %100 Ekolojik Pazarında, organik pazarın sağlıklı gelişimi amacıyla kurulan, üretici, tüketici, aracı ve STK temsilcilerinden oluşan komitede tüketici temsilciliği yaptı. 2001-2018 arası Bilgi Üniversitesi’nde ağırlıklı olarak üretim yönetimi, istatistik, yöneylem araştırması, tedarik zinciri yönetimi konularında ders verdi. Çalışma ve ilgi alanları optimizasyon ve matematiksel modelleme. Matematiksel modellemeyi sadece şirketlerin değil insanların ve diğer canlı yaşamının hayrına kullanmaya uğraşıyor. Konuğumuzun “Organik Tarım Türkiye’yi Besler: Büyük Ölçekli Bir Doğrusal Programlama Modeli” başlıklı sunumunun özetinden;

“Organik tarıma karşı en sık seslendirilen eleştiri, organik tarım yapılan arazilerde verimin düşük olduğu, dolayısıyla bir ülkenin tüm nüfusunu organik tarım ürünleriyle beslemenin mümkün olmadığı yönündedir. Çalışmamızda1 bu iddiayı matematiksel olarak çürütmeyi hedefledik. Türkiye için detaylı bir organik tarım planı üreten bir doğrusal programlama modeli kurduk, verilerini topladık ve bir bilgisayar yardımıyla çözdük. Çalışmamız tüm Türkiye nüfusunu, insan sağlığına, toprağa, su ve havaya zarar vermeyen, biyolojik döngüleri gözeten ve kullanan bir tarım yöntemiyle, gıdanın kat ettiği yolu ve fosil yakıt tüketimini en aza indirgeyen bir tedarik politikasıyla beslemenin mümkün olduğunu gösterdi. Uygun veri kullanıldığında, önerdiğimiz modelle diğer ülkeler veya tüm dünya için organik tarım planları üretilebilir. Farklı senaryoları inceleyerek vegan beslenmenin daha az kaynak tükettiğini, hayvansal ürünleri modellemeye katınca bireylerin aldığı kalori miktarındaki %5’lik bir artışa ekilen alanda %20’lik bir artışla ulaşıldığını, meralarda otlayan hayvanların daha az ürün vermelerine rağmen daha az girdi kullandıklarından kısıtlı kaynak kullanımı açısından daha karlı olduklarını gösterdik. Alternatifleri gösterirken ve kurarken hem tabandan aktivizmde kullanılabilecek argümanlara hem de daha kurumsal gıda/tarım politikası belirleme süreçlerinde çıkarılması gereken derslere işaret ediyoruz.”

Yonca Demir’in seminerde kullandığı sunumuna ulaşmak için tıklayın.

yonca_demir_slayt_op
https://youtu.be/c1kHuYpy2cU

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir