Serra Utkum İkiz – Bir Öğrenci Deneyimi: Sibirya’da Kampüs Tasarlamak

mailing_bolumden

Çarşamba Semineri’nin 2018-2019 Bahar döneminin bu haftaki seminerinde #bölümden teması ile lisans programı 3. sınıf öğrencimiz Serra Utkum İkiz’i konuk ediyoruz.

Serra Utkum İkiz, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama-Sosyoloji bölümlerinde çift anadal öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Daha önce İtalya, Polonya gibi farklı ülkelerde de workshop’lara katılmış olan İkiz, Rusya’nın Irkutsk şehrinde 1-24 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olan uluslararası öğrenci workshop’una seçilmiş ve üniversitemizin de desteği ile katılmıştır. Orada kentsel tasarım, ekonomi, kent sosyolojisi, ekoloji ve planlama gibi alanlarda çalışmalar yapmıştır.

Winter University, 1999 yılında Irkutsk State Technical University (ISTU) ve farklı kuruluşların desteği ile kurulmuştur. International Baikal Winter University Of Urban Planning Design, dünyanın farklı yerlerinden öğrencilere açık olan programlar düzenlemektedir. Sibirya’nın gelişen ve farklı koşullara sahip Irkutsk kentinde çok disiplinli bir ortamda analitik ve tasarım yaklaşımları ile çalışır. Uzun yıllardır yapılan çalışmalara; Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa , Norveç, İsveç, Bulgaristan, Ukrayna, Çin, Kore, Japonya, Lübnan, Hindistan, Meksika, Brezilya, Moğolistan, Rusya, İsviçre, Türkiye, ABD ve Gürcistan ve bir dizi Rus şehri başta olmak üzere farklı yerlerden genç profesyoneller ve uzmanlar katılmaktadır. Workshopun bu yıl ki başlığı “STUDGORODOK” Rusçada kampüs bölgesi gibi anlamlara gelmektedir. Çalışma alanında -Irkutsk State Technical University (ISTU)-  kültürel, sosyo-ekonomik ve mekansal gelişim incelemeleri doğrultusunda fonksiyonel kampüs tasarımları hazırlanmıştır. Seminerde MSGSÜ ŞBPB öğrencisi ve worksop’un bu yılki katılımcılarından Serra Utkum İkiz, workshop’a başvuru ve katılım sürecini paylaşacaktır.”

Konuğumuz Serra Utkum İkiz’in konuşması sırasında kullanıdığı sunum dosyasına, buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir